Tippek Az Egészséges Böjthöz

2019. 02. 14.

A böjt szinte minden vallásban és kultúrában megtalálható, sok esetben nem csak a megtisztulás, hanem önmagunk „megacélozása” a célja. Számtalan formája létezik és talán éppen ezért eléggé megoszlanak a vélemények róla, azonban, ha okosan böjtölünk az csak a javunkra válhat, legyen szó testi vagy lelki megtisztulásról. Fontos tudni, hogy nem mindenki böjtölhet. Mielőtt belevágunk, érdemes beszélnünk háziorvosunkkal, elvégeztetni pár vizsgálatot, hogy még idejében kiderüljön, ha valami betegségünk van, amin egy esetleges böjttel csak rontanánk. A böjt célja, hogy megszabaduljunk a szervezetünket terhelő méreganyagoktól, felhalmozódott salakanyagoktól, megtisztuljunk, szervezetünk egészségesebb és ellenállóbb legyen. Hogy mitől is kell szervezetünknek megtisztulnia? Elsősorban azoktól a nemkívánatos anyagoktól, melyeket főleg élelmiszerekkel viszünk be (gondoljunk itt a különböző ízfokozókra, állományjavítókra stb.) és melyek felhalmozódása leterheli szervezetünket, lassítja az anyagcserét és számtalan betegség forrása lehet. Van pár szabály, melyet érdemes betartanunk. Például: mielőtt belekezdenénk a böjtbe, érdemes pár bevezető napot tartani, mikor kevesebb és könnyebb ételeket fogyasztunk. A böjt alatt nem csak a folyadék mennyiségére, hanem a minőségére is oda kell figyelnünk, hiszen vitaminokra és ásványi anyagokra ilyenkor is szüksége van szervezetünknek, sőt! Fontos a testmozgás (érdemes valamilyen könnyebben elvégezhető sportot választani, amelyik nem használja el túl sok energiánkat) a böjt időtartama is, ami egy tavaszi méregtelenítő böjt esetében kb. egy hét! Ha a méregtelenítés a célunk, mindenképp könnyen emészthető ételeket fogyasszunk, minél kevesebb fehérje és zsírtartalom mellett, megemelt szénhidrát bevitellel. A következő néhány recepttel igyekszünk mi is hozzájárulni mindenki testi-lelki megtisztulásához.

TV Paprika Logo

Vegyes tavaszi méregtelenítő saláta

Hozzávalók két személyre: A salátához: 1fej lilakáposzta 1-2db sárgarépa 1db alma 2-3db retek 1 evőkanál fenyőmag 1 evőkanál pirított napraforgómag 1 evőkanál pirított tökmag

Az öntethez: fél teáskanál friss, reszelt gyömbér fél teáskanál méz 1db citrom frissen facsart leve 1-2 evőkanál olívaolaj

Elkészítés: A magokat forró serpenyőben megpirítjuk. Összekeverjük az öntethez valókat. Egy salátás tálban összedolgozzuk az előkészített, felaprított zöldségeket, meglocsoljuk az öntettel és a magvakkal megszórva tálaljuk.

Vitalizáló zöldleves

Hozzávalók: 1 fej jól megmosott saláta apróra vágva 10 dkg fagyasztott brokkoli vagy friss 1 gerezd zúzott fokhagyma 1 kisebb fej vöröshagyma apróra vágva fél evőkanál olívaolaj 0,5 l víz 1 csokor petrezselyem finomra vágva 1 csokor snidling finomra vágva 5 levél apróra tépkedett bazsalikom kis marék vágott ruccola só, frissen őrölt bors Elkészítés: Az olívaolajon megdinszteljük a hagymát és a fokhagymát. Hozzáadjuk a salátát és a brokkolit, egy kicsit átforgatjuk, majd felöntjük 1 liter vízzel. A vágott petrezselyem felét beledobjuk. Sózzuk, borsozzuk, és fedő alatt 15 percig főzzük. Tálaláskor a tetejére szórjuk a maradék friss petrezselymet, snidlinget, ruccolát és bazsalikomot.

Fűszeres rizzsel töltött karalábé

Hozzávalók 2 személyre: 10 dkg főtt rövidszemű barnarizs 10 dkg fagyasztott zöldborsó 2 fej hámozott karalábé 5 dkg tofu 1 kisebb fej vöröshagyma apróra vágva 1 gerezd zúzott fokhagyma 1 evőkanál olívaolaj + a sütéshez fél csomó petrezselyem finomra vágva 1 kevés édesnemes pirospaprika csipet római kömény só, bors

Elkészítés: A rizst enyhén sós vízben megfőzzük. (1 csésze barnarizshez 2 és ¼ csésze vizet számoljunk). A karalábékat félbevágjuk, húsukat késsel óvatosan kivájjuk úgy, hogy maradjon egy kb. 1 cm-es „héj”, amit megtölthetünk. A kivájt karalábédarabkákat apróra vágjuk, és az olajon a hagymával és a fokhagymával aranysárgára pirítjuk. Belekeverjük a főtt rizst, a fűszereket, az apró kockákra vágott tofut és a zöldborsót. Egy hőálló tálat vékonyan kiolajozunk, a töltött karalábékat beleállítjuk, kb. egy deci vizet hozzáöntünk, és közepesen meleg sütőben (180 fok), fólia alatt kb. 35-40 percig sütjük. A tetejét szórjuk meg frissen vágott petrezselyem zöldjével, és melegen tálaljuk.

Elkészítési idő: 60 perc Glutén- és laktózérzékenyeknek, cukorbetegeknek ajánlott. Kalória: 266 kcal Szénhidrát: 50 g

Guacamole Hozzávalók: 2 érett avokádó 1 citrom leve 1 kis paradicsom 1 zöld paprika 1 kis hagyma 1 marék friss koriander só, bors néhány csepp tabasco vagy egy csipet chillipor

Elkészítés:Az avokádót félbevágjuk , és a mag eltávolítása után egy kiskanállal kikaparjuk a húsát. felvágjuk kis darabokra a hozzávalókat, és egy robotgéppel összekeverjük de nem pépes állagúra. A csípős változathoz adjunk néhány csepp tabascot vagy chiliport . Frissen tálaljuk!

Alap Salsa

Hozzávalók: 3 érett paradicsom 1/2 vöröshagyma 1/2 csésze koriander 2 chili fél zöldcitrom leve só, bors

Elkészítés: A paradicsomokat és a hagymát vágjuk apró kockára – a chiliket magtalanítsuk, majd vágjuk fel pici darabokra. Egy üvegtálban keverjük el az apróra vágott alapanyagokat, locsoljuk meg a zöldcitrom levével, és adjuk hozzá az aprított koriandert. Tálalás előtt 1-2 órát hagyjuk állni a hűtőszekrényben.

Málnás-gránátalmás turmix

Hozzávalók két főre: 350 ml zabtej 1 evőkanál gránátalma 1 evőkanál málna 2 zabkeksz

Elkészítés: Amennyiben a gránátalma magját ki akarjuk kerülni, akkor egy szűrőben passzírozzuk és csak a levét hasz-náljuk fel. A hozzávalókat bot mixerrel vagy turmixgépben pépesítjük.

vissza a listára